logo

0553 100 91 57 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-1 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-2 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-4

NİTRÖZ OKSİT SEDASYONU NEDİR VE GÜVENİLİR MİDİR?

çocuklarda-bilinçli-sedasyonPerili dişler kliniğinde hedefimiz her zaman çocukları mümkün olan en az invaziv ve en rahat şekilde tedavi etmektir. Bazı durumlarda , tedaviyi başarıyla tamamlamak için sedasyon veya genel anestezi yöntemlerini kullanmaktayız.

Halk arasında “Gülme Gazı” olarak bilininen Azot-protoksit, nitröz oksid ve oksijen (N20/02) gazlarının karışımıdır. Bu karışım solunduğunda, akciğerler tarafından emilir ve sakinleştirici etkisini gösterir. Gaz kesildiğinde ve normal nefes alınmaya başladığında etkisi derhal ortadan kalkar. Bu hızlı etki ve bu etkinin gaz kesildiğinde çabuk ortadan kalkması, azot-protoksitin en avantajlı özelliklerinden birisidir.

Uygulama esnasında bilinciniz açık olarak diş tedavilerinizi rahat bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Birçok çocuk diş hekimi koltuğunda uyumlu, sakin ve kendinden emin bir şekilde oturup tedavilerini yaptırabilir. Bunun asıl sebebi Pedodontistlerin (Çocuk Diş Hekimi) çocukların ağız-diş sağlığı sorunları tedavisinde uzmanlaşmış olmaları ve çocuklara diş tedavileri sırasında özel yaklaşımlar uygulamalarından dolayıdır. Ayrıca, klinik dizaynı ve personelin olumlu yaklaşımları da çocukların pedodonti diş kliniklerinde kendilerini iyi hissetmelerini ve kendilerine güvenmelerini sağlayan diğer olumlu faktörlerdir.

Fakat konu çocuk olunca, onlardan her zaman uyumlu ve uslu olmalarını beklemek haksızlık olacaktır. Çocuklar, bazen diş tedavileri öncesinde endişeli ve gergin olabilmektedirler. Bu endişeli durum tedavi öncesinde çocukta huzursuzluk yaratabilmekte ve diş tedavilerinin yapılabilmesini güçleştirmektedir. Bu durumlarda çocuğun kendini daha rahat hissedebilmesi için bazı yardımcı tekniklere ihtiyaç vardır. Endişe ve korkunun azaltılabilmesi için diş hekimliğinde güvenilirliği ispatlanmış, “Azot-Protoksit” uygulaması bu gibi durumlarda iyi bir tercih olabilmektedir.

Azot protoksitte nadiren de olsa bazı hastalarda yan etki olarak mide bulantısı olabilmektedir.

çocuklarda-zirkonyum

bilinçli-sedasyon

hijyen