logo

0553 100 91 57 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-1 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-2 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-4

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Süt Dişlerinin Bakımı

Perili Dişler Kliniğinde doktorumuz ve personelimiz öncelikle çocuğunuzun konfor u ve rahatlığı için çalışır. Kliniğimizde çocuklara en iyi şekilde dişlerine nasıl koruyucu bakım uygulayacakları ve ebeveynlere çocuklarına ne şekilde kılavuz olabilecekleri konusunda bilgi vererek yardımcı olmaktayız.

bebek-ağız-sağlığı

Biz öncelikle ebeveynlere çocuklarının beslenmesi ve fırçalama alışkanlıkları ile ilgili kısa bir bilgilendirme vermekteyiz. Çocuğunuzun iyi bir yeme alışkanlığı edinmesi hayatı boyunca sağlıklı dişlere ve de düzgün diş estetiğine sahip olmasını sağlayacaktır. İyi verilen diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve beslenme eğitimi sayesinde oluşan alışkanlıklar daimidir ve çocuklarınız bunu hayatı boyunca uygular. Ebeveynlerin buradaki görevi çocuklarını takip edip onlara örnek teşkil etmek ve teşvik etmektir.

Koruyucu hekimlikte verilen hizmetlerimiz

  • Temizlik ve florür tedavileri
  • Fissür örtücü (sağlıklı dişlere çürükten koruma amaçlı uygulanan)
  • Ağız hijyeni ve evde diş bakım programları
  • Yürümeye başlayan çocuklar (6 ay-3 yaş)ve bebekler(0-6 ay) için ebeveynlere verilen diş bakım talimatları
  • Spor yaralanmalarında karşı korumak için ağız koruyucuları
  • Yer tutucular

çocuklarda-diş-çürüğü

Diş çürüğünü önleme

Diş çürümesi doğal günlük diyetteki şeker ve dişteki bakterilerin etkileşimi sonucu oluşan ilerleyici bir hastalıktır . Şeker bakterilerle reaksiyona girerek dişlerde mineral yıkımını sağlayarak çürük oluşmasına neden olur . Günde iki kez Fırçalama, diş ipi kullanımı, düzenli diş hekimi muayenesi ,diyet kontrolü ve florür tedavisi gibi kurallara uymanız durumunda çürük oluşumunu engellemiş olursunuz. İyi bir hijyen alışkanlığı ile sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.


Biberon çürüğünün engellenmesi

Bebeklerde oluşan biberon çürüğünü uyku sırasında meme ve biberon kullanımını kısıtlayarak veya tamamen engelleyerek önüne geçebilirsiniz. Rahat uykuya dalmak için su dolu bir şişeye ihtiyacınız olabilir veya emzik verebilirsiniz. Uykuya daldıktan sonra mutlaka emziği çocuğunuzun ağzından almalısınız. Bu sadece biberon bıraktırma döneminde çok inatçı olan çocuklarda uyguladığımız bir yöntemdir. Ofisimiz biberonla diş çürümesine karşı mücadele için kendini adamıştır . Eğer çocuğunuzun ağzında çürüme veya olağandışı bir şey herhangi bir belirti fark ederseniz bize ulaşabilirsiniz.

Fissür örtücüler

Arka dişlerin çiğneme yüzeylerini oluşturan çukur ve oluklar bakteri ve yiyecek artıklarının temizlenmesini zorlaştırır. Bakteriler bu boşluklarda gıda artıklarıyla reaksiyona girip asit oluşturur. Bu oluşan asitte diş minesinde yıkıma neden olur. Son çalışmalar Amerika’da okul çocuklarında görülen çürük yüzdesinin 88'inin bu şekilde oluştuğunu göstermektedir .

Diş üzerine uygulanan fissür örtücüler bu olukları kapatarak sızdırmazlık sağlayıp asit ataklarından diş minesini korumaktadırlar. Bu uygulama arka dişlerde( molar ve premolar ) uygulanan bir malzemedir. Kapanış şekline ve beslenme alışkanlıklarına göre tutuculuğu değişebilen bu uygulamanın düzenli randevular ile kontrol edilmesi gerekmektedir.

çocuk-dişlerinde-flor-uygulama

Flor uygulanması

Flor dişlerin çürüğe karşı daha güçlü ve dayanıklı hale gelmesine yardımcı olan bir maddedir . Düzenli florür tedavisi, fırçalama ve düzenli diş ipi kullanımı önemli ölçüde diş çürüğünün azalmasını sağlar. Diş hekimleri ilk olarak kullanmış olduğunuz içme suyu kaynağındaki florür düzeyini değerlendirerek ( genellikle tablet veya damla ) florür takviyesi tavsiye edebilir.

Sunduğumuz hizmetler hakkında daha fazla bilgi için , perilidişlerkliniğine başvurabilirsiniz !

çocuklarda-zirkonyum

bilinçli-sedasyon

hijyen