logo

0553 100 91 57 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-1 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-2 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-4

BEBEK AĞIZ SAĞLIĞI

ERKEN DÖNEMDE BEBEĞİNİZE İYİ BİR YEME ALIŞKANLIĞI SAĞLAMALISINIZ

Bebeğinizin ağzında ilk diş çıkmadan ağız içerisini temiz tutmalısınız. Unutmayınız ki düzenli ve şekerden uzak bir yeme alışkanlığı bu aylarda başlar. Çocuk diş doktorunuzun önerilerini dinleyerek bebeğinizin ağız diş sağlığına çok güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

bebek-ağız-sağlığı

Diş çıkartmadan önce;

Yumuşak nemli bez veya gazlı bezle silerek her gün bebeğinizin ağzını temizleyin.

İlk dişin çıkmasından sonra;

  • Su veya florürlü diş macunu(Doktorunuzun tavsiyesine göre florürsüz de tercih edebilirsiniz) ve yumuşak kıllı diş fırçası ile fırçalamaya başlayın .
  • 2 yaş altında çok ince bir tabaka, 2-5 yaş çocuklar için " bezelye boyutunda " diş macunu tavsiye edilir.
  • Diş ipine komşu dişler çıkınca kullanmaya başlamalısınız .

Sağlıklı bir gülümseme için;

Bebeğinizin yeteri kadar flor aldığından emin olun ve ilk dişin patlaması (yaklaşık 6. Ay içinde) ilk diş hekimi, ziyareti için çocuk diş hekiminize danışın.

bebek-ağız-sağlığı

Bebeklerde başparmak veya emzik emme doğal bir alışkanlıktır. İlk daimi diş görünmeden önce çocukların çoğunda bu alışkanlıklar sona ermektedir. Çocuğunuzun alışkanlığı 3-4 yaşa kadar devam ederse, çocuk diş hekimi ile görüşmeniz gerekmektedir.

Çocuklarınızın ilk doğum günlerinden sonra biberonu bırakmaları gerekmektedir. Sık veya uzun süreli şeker ihtiva eden ürünlerin (işlenmiş süt, anne sütü, meyve suları, şekerli sıvı) kullanılması çocuğunuzun dişleri için tavsiye edilmez. Bunun sonucunda dişlerde erken çocukluk dönemi çürüğü veya diğer birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Çocuğunuz dişlerini her zaman yatmadan önce temiz tutmalısınız. Onların, içerisinde sıvı(şekerli süt, ballı süt, pekmezli süt, mama veya sütlü bisküvi) bulunan biberonla uyuyakalmalarına izin vermemelisiniz.

BEBEĞİNİZİN AĞIZ HİJYENİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR? (DİŞ ŞEKLİ ÇİZİLİP İÇİNE YERLEŞTİRİLECEK)

  • Dişler çıkmadan önce günlük ağız temizliği
  • Dişler çıktıktan sonra 2 yaşına kadar çok eser miktarda diş macunu, 2-5 yaş arasında bezelye büyüklüğünde florürlü diş macunu ile günde 2 defa dişlerinin fırçalanması
  • 1 yaşında biberonu bıraktırmak
  • Çocuk diş doktorunuza başvurarak bebeğinizin yeterli florür aldığından emin olmak
  • Bebeğinizin ilk diş çıkmasını takiben 6 aylık çocuk diş doktoru kontrolüne götürmek

çocuklarda-zirkonyum

bilinçli-sedasyon

hijyen