logo

0553 100 91 57 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-1 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-2 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-4

HİJYEN STERİLİZASYON

Temizlik ve Hijyen

Diş hekimliğinde, modern enfeksiyon kontrollerinin kullanılması şarttır. Diş tedavisi sırasında, herhangi bir mikrop veya hastalık kapmamanız esastır. Bu nedenle; diş kliniklerinde enfeksiyon kontrolüne azami dikkat gösterilmelidir.

çocuk-diş-hekimi-hijyen

Kliniğimizde, "temiz ve sağlıklı tedavi ortamını" sağlayabilmek için gerekli olan dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemlerinde, bütün dünyaca kabul edilen standart prosedürleri uygulamaktayız.

Galoş kullanımı

Sokaklardaki mikropların tedavi olacağınız kliniklere taşınmaması için, misafirlerimiz galoş giymekte, personel ise muayenehane ortamına özel ayakkabılar kullanmaktadırlar.

Hasta Önlüğü

Tedavi sırasında bebkleriniz ve çocuklarınızın elbiselerinize kan ve tükürük aracılığıyla bakterilerin geçişini engeller.

Isıyla Sterilizasyon

Tedavilerde kullanılan birçok alet, her kullanımından hemen sonra yüksek ısıyla sterilize edilmektedir. Steril olmayan alet kesinlikle kullanılmaz.


çocuk-diş-hekimliğinde-sterilizasyon

Tek Kullanımlık Aletler

Kliniklerde, diş hekimliğine özel, tek kullanımlık enjektörler kullanılmaktadır. Bu enjektörlerde kullanılan iğneler, anestetik solüsyonlar, hastaların ağızlarını çalkaladıkları plastik bardaklar, tedavi sırasında ağızdaki tükürük ve kanı emen alet uçları başta olmak üzere, irili ufaklı birçok malzeme tek bir hastada kullanılmakta, sonra atılmaktadır.


Dezenfektan spreyler ve solüsyonlar

Hasta koltukları her hastadan sonra dezenfektan spreyler yardımıyla temizlenip, baş konulan kısımdaki koruyucu örtü değiştirilmektedir. Ayrıca hastalarda kullanılan aletler sıcak hava sterilizasyonundan geçer. Laboratuvardan gelen her tür çocuk protezi ve yer tutucular hasta ağzına değdirilmeden önce; hastalardan alınan ölçüler ve bu ölçülerden elde edilen alçı modellerse laboratuvara gönderilmeden önce mutlaka dezenfektan solüsyonlarda bekletilir.

Kullanılan Malzemenin Atılması: Kullanılan iğne uçları kırılıp bir şişe içerisinde biriktirilerek, cam ve plastik malzeme ayrı ayrı poşetlenerek ortamdan uzaklaştırılmaktadır.

Hastanın Tıbbi Hikayesi

Her çocuk hastanın ilk muayenesinde genel sağlık durumuna yönelik çeşitli sorular yöneltilmektedir. Geçirmiş olduğu veya halen taşıdığı bir hastalık, aile büyüklerinde bulanan bazı hastalıklar, kullanılan ilaçlar, ilaç veya gıda alerjisi, kanama problemi vs., yapılacak tedavi şekli ve kullanılacak ilaçlar konusunda çocuk diş hekimini yönlendirecektir.

Hiç önemsemediğiniz bir hastalık, çocuğunuzun tedavisini ve kullanılacak malzemeler bakımından çok önemli olabilir. Konuya vereceğiniz önem ve ciddiyetin, hem çocuğunuzu hem başkalarını koruyacağını unutmamalısınız

çocuklarda-zirkonyum

bilinçli-sedasyon

hijyen