logo

0553 100 91 57 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-1 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-2 çocuk-diş-hekimi-sosyal-medya-4

ÇOCUKLARDA DİŞ MACUNU KULLANIMI

çocuklarda-diş-fırçalama-alışkanlığıÇOCUKLARDA NE ZAMAN DİŞ MACUNU KULLANMAYA BAŞLANMALIDIR VE KULLANILAN DİŞ MACUMU MİKTARI NE OLMALIDIR?

AAPD e göre bebeğinizin ilk dişi çıkmadan dişetlerine gece yatmadan günde bir defa yumuşak bir bebek fırçası ya da bir ağız beziyle sadece su kullanarak temizlemeniz gerekmektedir. İlk dişin çıkmasını gözlemlediğinizde yumuşak kıllı bir fırça aracılığıyla ilk dişlerini eser miktarda kullanıcağınız macun ile fırçalayabilirsiniz. 3 yaşında ailelerin çocuklarını diş fırçalarken denetlemeleri gerekmektedir.

Genellikle bebekler ve çocuklar diş macununun tadını çok severler ve fırçalama esnasında diş macununu yutarlar. Bu sebepten dolayı 2,5-3 yaşından daha küçük çocuklarda diş fırçalanmasında diş macunu kullanılmaması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Fakat bu konuda tüm çocuklar adına bir genelleme yapmak doğru olmayacaktır. Bu sebepten dolayı bebeğinizin dişlerini fırçalarken macun kullanıp kullanılmayacağını pedodontistinize danışarak karar vermeniz yapılacak en doğru işlemdir. Unutmayın ki; çocukların fazlaca yutabilecekleri Fluorlu diş macunu onların hem dişleri hem de genel vücut sağlığı açısından sorun yaratabilir.

çocuklarda-zirkonyum

bilinçli-sedasyon

hijyen